Monthly Archives: June 2012

The $50 Chevron Nursery Rug

I’ve been on the lookout for a rug for the nursery. The room isn’t very big so I just wanted a 5×7 or 5×8 in some sort of bold pattern. I thought about getting this one from Dwell Studio. It sells for $275 but over Memorial Day weekend they were having a 20% off sale so I could have purchased it for about $225.

nursery rug idea

I also thought about this cheaper one from Urban Outfitters. The Zig Zag rug is only $79 for a 5×7.

nursery rugBut then I came across another option while shopping at Home Goods. It’s a golden yellow and off-white chevron rug. I thought the color may have been a little off, but I knew I could have returned it if necessary and the price couldn’t be beat: $50! When I got it home I was pleasantly surprised. It’s perfect!

Nursery Rug

I think the color looks great with the crib sheet and the wood floors. It would also work in other rooms of our home which is always a selling point for me since I seem to constantly be shaking things up and moving stuff around.

Nursery Rug 2

And you just can’t beat the price– $50! I did spend $16 on a rug pad to add some extra cushion and help the rug stay in place. I’m so glad I didn’t spend $225 on the Dwell Studio rug a few weeks ago. I have plenty of other ways I can use the $175 I saved.

Leave a comment

Filed under Home, life, Money, Shopping

Homemade Laundry Detergent: A Penny For a Load

A couple of months ago a friend raved about her homemade laundry detergent. “It’s safe for babies!” she claimed. “It gets the dirt and oil out of my husband’s work clothes!” But what really spoke to me was the cost. “It’s just a penny a load!” So I decided to try it. I bought the three necessary ingredients at my grocery store for a grand total of $7.60. And in about 30 minutes I had five gallons of the stuff. Two months later I’ve probably used less than 1/8th of it. It only takes 1/4 of a cup to wash a load so that means I made enough for 640 loads of laundry! I love not having to buy detergent. It definitely is saving me big bucks.

Liquid Laundry Detergent

My church, LifePoint, in Greenville started doing quarterly supply drives for an amazing ministry in our community called Miracle Hill. One of the things on their list of needs was powdered laundry detergent so I called them up and asked if they’d take homemade detergent. They said they would gladly accept it and also asked for the recipe. So last night several members of the LifePoint Missions Team got together and made laundry detergent.

Laundry Detergent

I spent about $40 on supplies and in an hour we made enough to wash 840 loads of laundry. According to my math that’s about 4 cents a load. I compared that to the cost of powdered Tide on Amazon which is 43 cents a load. That’s a 90% savings! The process is easy and we had a lot of fun with it. The hardest part is grating the bar of soap, but it’s actually a really good arm workout!

Laundry Detergent

 

The liquid version is even cheaper, but the powdered recipe is still a huge bargain. The only ingredients are:

  • 1   Fels-Naptha soap bar
  • 1  Cup – Arm & Hammer Super Washing Soda
  • ½  Cup Borax

My friend Tamara even uses Borax in her dishwasher and to wash her floors. She says it works great and it’s so much cheaper than other cleaning products. If you are interested in making your own here are the recipes:

Homemade Powdered Laundry Detergent

Homemade Liquid Laundry Detergent

1 Comment

Filed under Charity, Christianity, life, Money